Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

După ce ne-au retrogradat clatite cunoscute, clătite americane sunt bine incluse în meniul de restaurante și cafenele.

Sunt mai mari decât clatite rusești și cu o astfel de clătite se poate ajunge cu ușurință suficient la prânz sau la micul dejun - în acest sens, acest fel de mâncare este mult mai economic decât clatite mici, pe care le puteți mânca 20 într-o singură ședință!

Și nu este chiar în căutarea unui lucru străin - clătite sunt într-adevăr demne de laudă, pentru că ele sunt mereu delicate, moi și gustoase, cu o cantitate minimă de grăsime. Și dacă adăugați dovleac fiert răsucite sau morcovi la aluat, felul de mâncare gătit vă va surprinde cu aspect strălucitor și atractiv portocaliu strălucitor. Nu puteți aștepta să încercați desertul american? Să gătim împreună!

Veți avea nevoie de 4 porții:

- 2 ouă de pui;

- 1 lingura. chefir sau iaurt;

- 1 lingura. făină de grâu;

- 100 g zahăr granulat;

- 3 cioburi de sare;

- 0,5 linguriță. soda, stinsa cu otet;

- 2 linguri. ulei vegetal;

- gemuri sau fructe de padure, fructe pentru decorare.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

În primul rând, rupeți ouăle într-un container cu laturi înalte. La fabricarea produselor din aluat, este mai bine să folosiți ouă de pui de casă - acestea vor da produselor mai saturate.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Apoi adăugați zahăr și sare. Cum să amestecăm întreaga masă cu o măturică timp de 2-3 minute, astfel încât pe suprafața ei să se formeze o spumă luxuriantă, care nu se încadrează.

Apoi se toarnă un pahar de kefir - se va adăuga clătite pentru a pompa, cu toate acestea, puteți utiliza iaurt neîndulcit, ryazhenka sau iaurt, dar laptele nu este recomandat.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Soda este stinsă cu oțet și interferează ușor cu aluatul, astfel încât bulele de aer se află în interiorul acestuia.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Turnați făina de grâu și amestecați-o cu o măturică sau cu o scapula.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Ultimul ingredient va fi uleiul vegetal: se toarnă o lingură de aluat în aluat, iar al doilea - pe suprafața tigaiei. Această cantitate de grăsime este suficientă pentru a prăji întreaga masă de aluat în porții. Poate fi înlocuită cu o felie de slănină, fixată pe o furculiță. Acestea vor trebui să lubretească suprafața tăvii înainte de a prăji următoarea clătite - astfel încât, în general, să minimalizați consumul de grăsimi.

Folosind o ladă, turnați primul pachet de aluat în tava - pentru clătite, este mai bine să folosiți tigăi de gătit cu diametru mic sau cratițe cu un fund neacoperit. Se prăjește aproximativ 1 minut pe foc mediu.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

De îndată ce apar bule de la margini de clătite și izbucni - întoarce-l spre cealaltă parte cu o spatulă și se prăjește timp de aproximativ un minut.

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Împrăștiați clătite gata preparate cu un diapozitiv și decorați-vă cu fructe de padure, fructe, gem, smântână sau miere după preferințele și dorințele dvs. Din întreaga masă de aluat, exact 4 clătite vor ieși. Dacă aveți o familie mare sau așteptați oaspeții, atunci creșteți numărul de ingrediente, numărând aproximativ această compoziție pe 4 bucăți.

Nu uitați să preparați ceainici de ceai aromat sau să preparați o cafea delicioasă. Bucurați-vă de masă!

Clatite americane - gustoase, satisfăcătoare și foarte economice!

Pentru a estima costul a 4 porții, să calculăm costurile la achiziționarea produselor:

- 2 oua de pui - 7 freze;

- 1 lingura. kefir sau iaurt - 5 ruble;

- 1 lingura. făină de grâu - 5 ruble;

- 100 g zahăr granulat - 2,75 ruble;

- 2 linguri. ulei vegetal - 3 ruble.

Total: 22,75 ruble este un desert delicios, apetisant și consistent, al cărui analog va fi vândut într-un restaurant sau cafenele pentru cel puțin 100 de ruble pe porție și conform estimării noastre costă doar 5,5 ruble. Veți vedea cât de benefică este să gătiți cu noi, folosind rețete bugetare relevante astăzi! Rămâi cu noi și cu siguranță vă veți bucura mai mult decât o dată cu mâncăruri delicioase simple!

Comentarii (0)
Articole populare
Căutare